katedras vadītāja Janeta Strazdiņa

Intervija ar LU PSK Ārstniecības katedras vadītāju Janetu Strazdiņu

Šis studiju gads Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžā (LU PSK) sācies ar pārmaiņām, t. sk., jauniem amatiem – iepazīstinām jūs ar jauno LU PSK Ārstniecības katedras un studiju programmu „Ārstniecība” un „Māszinības” vadītāju, kā arī koledžas absolventi Janetu Strazdiņu. Janeta par karjeru medicīnas nozarē sāka domāt jau vidusskolas laikā. Viņa atklāja, ka vienmēr vēlējusies palīdzēt cilvēkiem: „Es atceros, ka tad, kad vācu valodas stundās ar blakus sēdētāju bija jāveido dialogi par savu nākotnes profesiju, es jau zināju, ka vēlos apgūt māsas profesiju. Savas studijas medicīnā uzsāku Rīgas 3. medicīnas skolā, kuru likvidēja 1997. gada janvārī. Pēc skolas likvidēšanas visus studentus pievienoja Rīgas P. Stradiņa 2. medicīnas skolai (tagad LU PSK), un tā nu arī es pavisam nejauši kļuvu par šīs skolas absolventi.”

Studiju gados Janeta uzsāka savas darba gaitas Paula Stradiņa republikāniskajā slimnīcā, kur naktīs strādāja kā sanitāre Torakālajā ķirurģijas nodaļā, bet vēlāk operāciju blokā, kurā veica sirds un asinsvadu operācijas. 1998. gadā pēc Rīgas P. Stradiņa 2. medicīnas skolas absolvēšanas viņa turpināja darbu operāciju blokā, bet nu jau kā operāciju māsa. Kādu laiku pastrādājusi, Janeta nolēma izmēģināt spēkus māsas profesijā ārzemēs un tā dažādu apstākļu sakritību rezultātā, un pašai pieliekot ne mazums pūliņu, viņai pavērās iespēja strādāt kā operāciju māsai privātā daudzprofilu klīnikā ,,Behandlungszentrum Vogtareuth” Bavārijas reģionā, Vācijā.

„Šajā klīnikā, galvenokārt, strādāju asinsvadu operāciju zālēs. Bet guvu iespēju gan redzēt, gan piedalīties neiroķirurģiskās, ortopēdiskās, plastiskās un mugurkaula operācijās. Šī gadsimta pašā sākumā es guvu lielisku iesēju redzēt, kā tiek organizēts darbs operāciju zālēs, gan no darba organizācijas puses, gan materiālā nodrošinājuma ziņā, kā arī individualizēto pieeju pacientu aprūpē. Atgriežoties Latvijā, turpināju darbu kā operāciju māsa tajā pašā operāciju blokā, bet nu jau kardioķirurģijā, un uzreiz uzsāku studijas Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Veselības zinātņu bakalaura Māszinību studiju programmā. Tajā pašā gadā arī nokārtoju sertifikāciju specialitātē, vienlaicīgi strādāju un studēju. Tā gāja gadi, un doma studēt maģistrantūrā uzplaiksnīja ikreiz, kad dzirdēju par iespēju studēt kādā no augstskolām, bet vienmēr atradās kāds iemesls, lai nestudētu. Pēc laika sapratu, ka šī pauze ir ieilgusi, un ja nesasparošos tagad, tad vairs nekad. Tā nu sev tuvu cilvēku iedrošināta, tomēr nolēmu studēt maģistrantūrā Rīgas Stradiņu universitātes Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātē, paralēli turpinot strādāt kā operāciju māsa. Kopumā kā operāciju māsa līdz šim esmu nostrādājusi 22 gadus un pa šiem gadiem nozare ir strauji mainījusies. Man kā operāciju māsai bija jāapgūst visas novitātes, kuras nozarē tika ieviestas, piemēram, koronāras revaskularizācijas operācijas bez mākslīgās asinrites, mazinvazīvas vārstuļu operācijas, transkatetera vārstuļu implantācijas, aortas disekcijas, sirds transplantācijas, mini invazīvas operācijas ar sānu torakotomijas pieeju un daudz kas cits. Darbs šajā nozarē ir ĻOTI interesants un dinamisks, esmu guvusi LIELISKU un neaizmirstamu pieredzi kā operāciju māsa.”

Runājot par to, kā Janeta nonāca līdz darbam izglītības nozarē, viņa atklāj, ka darboties izglītības jomā izvēlējusies, jo viņai patīk jauni izaicinājumi, tāpēc uzriez pēc maģistrantūras sākusi pasniegt lekcijas kā vieslektore operāciju māsām par sirds un asinsvadu ķirurģiju. Pievēršoties sarunai par jauno amatu, Janeta atzīst, ka pirmās sajūtas jaunajā amatā bijušas diezgan satraucošas, jo šis darbs ir ļoti atbildīgs. Viņa stāsta: „Līdz šim izglītības iestādes vide man bija pazīstamā kā studentei, vieslektorei vai mātei, bet tagad es esmu šī izglītības procesa vadītāja. Uzskatu, ka LU PSK ir mūsdienīga, dinamiska un ļoti aktīva koledža, kura seko profesionālām pilnveidēm. Koledžā valda jauka un pozitīva atmosfēra. Manā skatījumā koledža vienmēr ir izcēlusies ar savu cilvēcīgo sapratni pret studentiem, kas rada mājīguma sajūtu. Studiju procesa organizēšana, nodrošināšana sevī ietver ļoti daudz svarīgu funkciju, kuras jāveic, lai nodrošinātu studentiem kvalitatīvas studijas. Mans uzdevums ir gādāt par to, lai studenti lekcijās saņemtu medicīnas profesionāļu vērtīgo informāciju. Mani galvenie darba pienākumi saistīti ar koledžas studiju programmu un procesu nodrošināšanu, turpinot iepriekšējās katedras vadītājas iesāktās un izstrādātās darba specifiskās nianses. Mana darba diena aizrit, piedaloties koledžas aktuālo jautājumu risināšanā kopā ar kolēģiem. Tāpat veicu arī studentu sekmju pielīdzināšanu, studentiem, kuri ir jau ieguvuši izglītību kādā medicīnas nozarē, vai vēlas turpmāk studēt tieši šajā koledžā. Pie ikdienas pienākumiem ir pievienojies vēl kāds izaicinājums – esmu kuratore pirmajam kursam. Jaunais amats ir ļoti liels izaicinājums man pašai.”

0
Feed