Intervija ar LU PSK lektori Milēnu Jakubu-Zolotarjovu

Šomēnes intervijai uzrunājām Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas Ārstniecības katedras lektori un dermatoloģi Milēnu Jakubu-Zolotarjovu, kura studiju programmas “Estētiskā kosmetoloģija” studentēm jau otro gadu vada vairākus studiju kursus.

Sveicināta, Milēna! Mēs ļoti priecātos, ja Jūs mums pastāstītu vairāk par sevi un savām studiju gaitām?
Jau bērnībā zināju, ka būšu ārste. Man tētim ir medicīniskā izglītība, kaut gan šodien viņš nestrādā medicīnas jomā. 2018. gada absolvēju Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultāti, kur ieguvu ārsta grādu un tieši šajā gadā iestājos Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes dermatoveneroloģijas rezidentūrā.

Kā izvēlējāties darbu dermatoloģijas nozarē?
Sākumā biju pārliecināta, ka būšu zobārste, jo bērnībā man bija fantastiska zobārste, kura man vienmēr visu skaidroja, ļāva palīdzēt kaut ko paturēt. Man kā bērnam tas bija kā maģija. Pieaugot es saku vairāk interesēties par ginekoloģiju, interesējos par to, kā attīstās embrijs un viss, kas ir saistīts ar dzemdībām. Līdz studijām 4. kursā biju pārliecināta, ka būšu ginekoloģe. Bet 5. kursā man sākās dermatoloģijas cikls un… tagad esmu tur, kur esmu.

Mums zināms, ka esat lektore LU PSK un Jums ir bijusi pieredze Rīgas Stradiņa universitātē. Kas Jūs pamudināja nodot savas zināšanas tālāk studentiem?
Man vienmēr ir bijis interesanti dalīties ar savām zināšanām, tādā veidā, vienkāršāk sakot, atvieglot dzīvi citiem. RSU es ilgu laiku biju mentors ārzemju studentiem, stāstīju dažādus live hacks par studijām. Man patīk, ja varu dalīties ar informāciju.

Kā spējat apvienot savu ārsta praksi ar lektores darbu?
Man ir ļoti labas laika menedžmenta prasmes.

Kāda ir koledžā valdošā atmosfēra un noskaņa?
Man ļoti patīk te strādāt. Pirmkārt, tāpēc, ka studenti ir ieinteresēti studiju procesā. Kā arī koledža ir ieinteresēta dot pēc iespējas vairāk nepieciešamo informāciju saviem studentiem. Fantastiski, ka ir ne tikai medicīniskie studiju bloki, bet, piemēram, arī projektu vadības pamati, uzņēmējdarbības pamati.

LU PSK studentiem šobrīd lasāt studiju kursu "Medicīniskā kosmetoloģijā" un "Klīniskie stāvokļi dermatoloģijā" vai varat vienkāršāk un nedaudz plašāk pastāstīt, ko studenti apgūst šajā kursā?
Lai starp kosmetologiem, skaistumkopšanas speciālistiem kosmetoloģijā un dermatologiem varētu veidot pilnvērtīgu sadarbību, ir ļoti svarīgi, lai katrs zina un izprot, ko katrs profesionālis savas kompetences robežās dara. Lai dermatologiem būtu skaidrs ar kādām problēmām un metodēm strādā kosmetologi un skaistumkopšanas speciālisti kosmetoloģijā un pretēji. Tāpēc ir studiju kurss “Medicīniskā kosmetoloģija”, kur mēs runājam, pirmkārt, par tehnoloģijām, ar kurām strādā dermatologi. Lai gan kosmetologa un skaistumkopšanas speciālista kosmetoloģijā ikdienas darbs nav saistīts ar dermatoloģijas slimībām, profesionāļiem jāspēj atpazīt gadījumus, kad un ko drīkst vai nedrīkst darīt. Mēs kā dermatologi ļoti cieši sadarbojamies ar kosmetologiem un skaistumkopšanas speciālistiem kosmetoloģijā, jo ir slimības, kur bez kolēģiem neiztikt. Visspilgtākais piemērs, protams, ir akne. Savukārt studiju kursā “Klīniskie stāvokļi dermatoloģijā” mēs runājam par galvenajām dermatoloģijas slimībām, to iemesliem un terapiju.

Balstoties uz savu pieredzi, kas, Jūsuprāt, ir svarīgākās prasmes, kas jāapgūst topošajiem skaistumkopšanas speciālistiem?
Tas ir diezgan sarežģīts jautājums. Noteikti jābūt empātiskam, jāprot komunicēt ar cilvēkiem, jo pie skaistumkopšanas speciālista kosmetoloģijā klienti mēdz atnākt kā pie psihologa. Jābūt vēlmei vienmēr mācīties, attīstīties, jo katru dienu parādās kādi jauni pētījumi un tehnoloģijas.

Vai skaistumkopšanas nozarei Latvijā ir nākotnes perspektīvas?
Noteikti! Mums jau tagad skaistumkopšanas nozare ir ļoti labā līmenī, kas vērsta uz attīstību.

Vai ir kas tāds, ko Jūs vēlētos nodot studentiem šajā saspringtajā pārmaiņu laikā?
Neizdegt, lai cik tas nebūtu banāli. Jo tagad laiks tiešām ir ļoti saspringts. Galvenais ir fokusēties uz savu mērķi un atcerēties, ka tas viss (domāju pandēmiju) kaut kad beigsies. Es patiesi ceru! :)