LU PSK aicina uz sirds veselības dienu, 14.02.2017.

Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes (MF), LU P. Stradiņa medicīnas koledžas, LU Rīgas Medicīnas koledžas un Rīgas 1. medicīnas koledžas studenti visu mīlētāju dienā 14. februārī aicina uz sirds veselības dienu – “Vesela sirds - laimīga sirds”, kas tiek īstenota kopā ar pacientu biedrību “ParSirdi.lv” un Latvijas Kardiologu biedrību. Ikvienam interesentam šajā dienā būs iespēja apmeklēt četrus no akcijas punktiem, lai bezmaksas izmērītu asinsspiedienu un pulsu, kā arī uzzināt informāciju par sirds veselības profilaksi.

“Lai mūsu dzīve un attiecības ar mīļotajiem būtu pilnvērtīgas, liela nozīme ir mūsu veselībai un dzīves kvalitātei. Sirds un asinsvadu slimības ir viena no nozīmīgākajām sabiedrības veselības problēmām ne tikai Latvijā, arī pasaulē. Tāpēc Valentīndienā ikvienu aicinām parūpēties par savu sirdi, lai tā kalpotu iespējami ilgi,” uzsver ārsts kardiologs, fakultātes prodekāns prof. Gustavs Latkovskis.

Akcijas centrālais punkts atradīsies LU Galvenajā ēkā Rīgā, Raiņa bulvārī 19, savukārt pārējie tirdzniecības centros Rīgā un Jūrmalā. T/c “Rimi Lielupe” Jūrmalā (Viestura ielā 22, no plkst. 15.00-18.00), kā arī tirdzniecības parkā “Alfa” un t/c “Origo” Rīgā. Koledžu un MF studenti zinošu speciālistu vadībā piedāvās iespēju izmērīt asinsspiedienu un noteikt pulsu, kā arī uzzināt informāciju par sirds veselības profilaksi. Tāpat visos trijos tirdzniecības centros būs iespējams noteikti ķermeņa masas indeksu, kā arī holesterīnu un cukura līmeni asinīs. Interesenti tiks gaidīti laika posmā no plkst. 11.00 līdz 15.00.

Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka vairāk nekā 3/4 no visām kardiovaskulārajām nāvēm varētu novērst, ja tiktu koriģēts dzīves stils, savlaicīgi apmeklēts ārsts un nepieciešamības gadījumā uzsākta ārstēšana. Lai izvairītos no sirds un asinsvadu saslimšanām un mazinātu infarkta un insulta risku, ir svarīgi zināt un regulāri pārbaudīt sirds veselības skaitļus:

• Asinsspiedienam miera stāvoklī ir jābūt zem 140/90 mmHg;
  • Pulsam miera stāvoklī ir jābūt līdz 70 sitieniem minūtē;
  • Holesterīnam – vismaz zem 5,0 mmol/l, bet ar citiem riska faktoriem vēl zemākam;
  • Cukura līmenim asinīs (tukšā dūšā) ir jābūt 3,3 – 6 mmol/l;
  • Ķermeņa masas indeksam ir jābūt 18,5 – 24,9. Formula: ĶMI = svars (kg): augums (m2).